Bjergtoften og Gesingparken
Afdeling 9 i Skærbæk Boligforening ligger i naturskønne omgivelser tæt ved vadehavet og ferieøen Rømø. Dog matchede boligerne ikke omgivelserne, da adskillige boliger viste tegn på byggeskader og mange års slitage. Derfor tog Skærbæk Boligforening tyren ved hornene.
Bjergtoften og Gesingeparken består i dag af 45 klyngehuse, der alle er opført mellem 1986-1991.
En gennemgang af boligernes stand viste, at mange års slitage og alvorlige byggeskader havde sat sine spor. Det var især boligernes manglende stabilisering, der var et problem - den resulterede nemlig i revner i samtlige boligers indervægge. Desuden var fire af boligerne i så dårlig stand, at de måtte nedrives.
Se nærmere på afdelingens byggetekniske svigt og få indblik i renoveringens transformering af boligerne.
Stabilisering og fremtidssikring
Med renoveringen er boligerne blevet stabiliseret og har fået helt ny tagbeklædning, og boligerne er nu bedre rustet til fremtiden. Desuden er boligernes facader også blevet shinet op, og i dag fremstår både Bjergtoften og Gesingparken pæne og velholdte.